Bitcoin и Ethereum, както и други криптоактиви, претърпяха драстичен спад в понеделник, отражавайки широко разпространената тенденция за избягване на риска на глобалните пазари.
Тази сутрин Bitcoin се търгуваше със спад от 12,6%, достигайки цена от 50,827 долара. Този спад продължава от предходната седмица, когато беше регистриран спад от 13,1% — най-големият му от срива на крипто борсата FTX през 2022 г. В същия момент, Ethereum също пострада сериозно, падайки с 17% до 2,221 долара, което доведе до обща загуба от над 30% само за миналата седмица — най-големият му спад от 2021 г. Общият крипто пазар отбеляза намаление от почти 12% за последните 24 часа.
Инвеститорите изразяват все по-голяма загриженост за потенциална рецесия в САЩ, усилена от нарастващото геополитическо напрежение в Близкия изток. Тази комбинация от икономическа несигурност и глобална нестабилност води до предпазливо настроение сред инвеститорите.
Слабият ръст на работните места и увеличаващата се безработица също тревожат инвеститорите
Неочаквано слабият ръст на нови работни места през юли, съчетан с висок процент на безработица, подчертава забавянето на пазара на труда. Това усили страховете от рецесия, което доведе до спад от 2,43% в индекса Nasdaq и 1,84% в S&P 500, по думите на главния изпълнителен директор на платформата за крипто деривати Flipster, Йонгжин Ким.
Ким отбеляза, че настроенията на пазара са се променили в резултат на намаляващото въздействие на политически събития и промените в предизборните шансове на кандидатите. Освен това, преместването на Ethereum към централизирана борса от страна на Jump Trading, във връзка със спекулации за излизане от крипто бизнеса след разследване от CFTC, създаде напрежение сред инвеститорите. В отговор на тези събития, инвеститорите търсят повече яснота относно ситуацията в Jump Trading, изборните прогнози и възможностите за инвестиции на текущите пазарни нива, добави Ким.
Изпълнителният директор и съосновател на компанията за инфраструктура на дигитални портфейли Cobo Discus Fish свързва спада на световните пазари с ключови събития. Той изтъкна изненадващото увеличение на лихвените проценти от Японската централна банка като основен фактор за нестабилността на пазарите.
Той посочи и САЩ, където разочароващите корпоративни печалби, по-слабите от очакваното данни за заетост и несигурността относно намаляването на лихвите от Федералния резерв въпреки пазарните очаквания, допринесоха за пазарната нестабилност.
Инвеститорите изтеглиха 237 милиона долара от биткойн ETF, отбелязвайки най-голямото оттегляне за последните месеци Bitcoin ETF-ите претърпяха значителни отливи на 2 август, което подхранва спекулациите за нов мечи пазар. Инвеститорите внимателно наблюдават дали тези ETF-и ще привлекат нови купувачи на по-ниски цени или ако продажбеното налягане ще продължи да се засилва.
Обемните изтегляния от биткойн ETF обикновено сигнализират за по-широка разпродажба на пазара, което може да доведе до допълнително понижение на цените на Bitcoin. Скорошният отлив от 237 милиона долара представлява най-големият дневен отлив за последните три месеца и един от най-значителните от стартирането на ETF през януари. Този значителен отлив подчертава текущите мечи настроения сред инвеститорите.
Крипто пазарът е под напрежение от потенциални излишни доставки и правителствени продажби Крипто пазарът се бори със заплахата от потенциални правителствени продажби на Bitcoin и възможността за излишък от токени, върнати на кредиторите при фалит.
Освен това, скорошната ликвидация на дългови позиции на крипто деривати на стойност 830,8 милиона долара в рамките на 24 часа, както е отбелязано от данните на Coinglass, показва, че залозите с ливъридж се сриват.