Гари Генслар ще бъде принуден да напусне поста председател на SEC, ако Тръмп бъде избран — но той може да остане като комисар, за да продължи своята анти-крипто кръстоносна кампания.
В крипто общността има широко разпространено недоразумение относно статуса на кампанията на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) за подкопаване на блокчейн иновациите в страната. Когато Consensys обяви през юни, че SEC е решила да приключи своето разследване на „Ethereum 2.0“, това беше възприето като сигнал, че враждебната администрация променя своето отношение.
За съжаление, това просто не е вярно. SEC е толкова антагонистична, колкото е била, и това вероятно няма да се промени, докато новото ръководство не поеме агенцията в нова, по-продуктивна посока на политика.
Разбираемо е, че хората са малко объркани. Както специалистите по политика, така и широката общественост възприеха, че SEC може би преосмисля своето отношение, когато направи обрати в последния момент в края на май за одобряване на спот продукт за търговия с Ethereum (ETH). Когато това решение беше взето, дните на едногодишния тормоз на SEC над общността за развитие на Ethereum протокол изглеждаха преброени.
Това е важен момент, но не доведе до отстъпване на SEC от поддържането на много агресивни позиции относно блокчейн софтуера като цяло. Доказателство за това са съдебните дела срещу Consensys в федералния съд в Бруклин и предстоящото дело срещу Uniswap.
Кампанията на SEC все още се основава на две предпоставки — че много токени (може би почти всички, тъй като постоянно променят позицията си) са ценни книжа. След това, когато потребителите използват определени смарт договори, това превръща разработчиците на тези договори в посредници, регулирани по законите за ценни книжа.
Всички вече разпознават тактиката на SEC за максимална неяснота относно кои токени са ценни книжа, която е предназначена да им даде неограничена свобода в избора кого да разследват и съдят. Действията по прилагане на закона са метриката, към която председателят Гари Генслер се обръща на първо място, когато говори за своя лидерски рекорд, и изглежда, че той удвоява усилията си да увеличи съответните числа.
Този подход може да е добре проектиран, за да осигури желаните заглавия за SEC, но никой освен най-запалените крипто противници не вярва, че това е добра политика.
Това е откровено ужасна политика. SEC играе безкрайна игра на „удари къртицата“ с токените. Агенцията харчи милиони, за да заведе дело, което идентифицира шепа токени като ценни книжа в пространство, където има десетки хиляди токени — и този списък се разширява всеки ден.
Реалността е, че SEC може да води съдебни дела до следващия ледников период и все още няма да успее да постигне своите предполагаеми регулаторни цели.
Както новообявеният кандидат за вицепрезидент Дж. Д. Ванс правилно посочи през февруари, тактиката на SEC изглежда управлява пазара по начин, който може да е по-лош за потребителите. Манията по мемкойни до голяма степен е създание на SEC, докато токените, които целят да изпълняват компютърна научна функция, се считат за твърде рискови, за да бъдат достъпни за американските потребители. Ако нещо, това е обърнато наопаки. За щастие, кампанията на SEC стана много по-трудна след решението по делото SEC срещу Binance. Там съдията каза, че обвиненията на SEC относно вторичната търговия на токени на платформата Binance са неоснователни и следователно трябва да бъдат отхвърлени. Те се основаваха на линия на разсъждение, която беше „отклонение от теста на Howey“. Увеличава се списъкът на съдиите, които гледат скептично на изтъкнатите обяснения на SEC защо токен трябва да се счита за инвестиционен договор, когато сменя ръцете си много след издаването му.
Целта на SEC с втората тактика — да настоява, че софтуерните разработчици са посредници по ценни книжа — е да изключи САЩ от пространството на peer-to-peer блокчейн напълно. Въпреки годините на ангажираност преди режима на Генслер, индустрията е далеч от това да има работещ път към регистрация на какъвто и да е софтуерен продукт, което позволява на SEC ефективно да забрани достъпа на САЩ до такива продукти, докато те се използват свободно навсякъде другаде по света. „Нека европейците, Азия и Латинска Америка водят пътя“ изглежда е мотото на SEC. Законодатели от двете страни на политическия спектър продължават да се възмущават от този опит за узурпиране на власт.
Така е и с Consensys. Юридическата битка на Consensys със SEC — както във Форт Уърт, така и в Бруклин — ще се разгърне през следващите месеци в контекста на важен политически момент за криптовалутите като цяло. Републиканският кандидат за президент Доналд Тръмп открито подкрепя програма, благоприятна за иновациите, която цели да постигне американско превъзходство в блокчейн технологията. Той сигнализира, че ще сложи край на злоупотребите на SEC и ще победи стратегическите противници в тази технологична надпревара, а неговото признание за нападението върху криптовалутите е спечелило безпрецедентна подкрепа от водещи фигури в индустрията — включително известни личности като Марк Андреесен и Бен Хоровиц, които са напуснали лагера на демократите в полза на Тръмп.
Лидерите в крипто индустрията подкрепят кандидатурата на бившия президент както със своето социално влияние, така и с капитала си. Въпреки че демократическият лагер се опитва да си възвърне позициите в индустрията, включително чрез затворени срещи с лидери в сектора, те са твърде далеч назад и твърде нежелаещи да променят своята позиция.
Ще видим какво ще се случи през ноември, но шансовете за решителна победа на Тръмп и дори възможно пълно господство на GOP в Конгреса се подобряват с всеки изминал ден. До тогава не бива да се съмняваме, че SEC под това ръководство ще продължи да се бори яростно срещу индустрията. През 2025 г. и след това това ръководство не само трябва да се промени, но и да започне да върви по по-съвместен политически път.
Въпреки това, смяната на администрацията може да не доведе до незабавна промяна. Има спекулации, че Гари Генслер няма да подаде оставка от комисията в края на администрацията на Байдън, а ще остане като комисар след отстраняването му от поста председател, за да продължи анти-крипто политиките (както и разширенията на правомощията на SEC), които настоящото му мнозинство 3-2 в комисията подкрепя. Комисар Каролайн Креншоу също търси повторно потвърждение за нов мандат в комисията, въпреки че подкрепата от Белия дом и по-широката общественост за нея е слаба. (Тя беше комисарят, който прословуто отговори на апелативния съд, че трябва да се игнорират законите, след като SEC капризно отхвърли Bitcoin ETF.)
Можем да бъдем оптимисти, че, макар Сенатът да потвърди Креншоу, Генслер ще напусне поста, вместо да бъде принуден да отстъпи. И евентуално новите приоритети в политиката на агенцията, заедно със засиленото участие на Конгреса, ще сложат край на тази изтощителна война.
До този ден нямаме друг избор освен да се борим.